Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir,Veren kurumlar (firmalar), Zorunluluğu, Nereden alınır, Nasıl alınır, Sorgulama, MYK Sınav sonuçları, Mesleki yeterlilik sınavı soruları gibi birçok konuda bilgi vereceğiz.


Bazı tehlikeli işler veya meslekler, sizden mesleki yeterlilik belgesi talep etmektedir. MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları bulunmaktadır. Kalite güvencesi sağlanmış bir sistem aracılığıyla, tarafsız, güvenilir ve adil yapılan ölçme değerlendirme sonucunda kişiye verilmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Belgelendirme kuruluşlarınca, ulusal yeterliliklerde tanımlanan esaslara göre uygulanan ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinin sonunda başarılı olabilen bireylere verilmektedir. Kişinin, söz konusu yeterlilikte, bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip olduğunu belirten resmi bir belgedir. Mesleki yeterlilik belgesinin bazı avantajları bulunmaktadır. Ulusal yeterlilik sistemi, işsizliğin azalması, ülkenin ekonomik durumu ve istihdamın artması için çeşitli katkılar sağlamaktadır. Nitelikli istihdamın artması da daha kaliteli ürün ve hizmet sunmayı sağlar.Böylece yaşam standartlarını yükseltir.

Bu belgenin bireyler ve aynı zamanda kurum için avantajları mevcuttur. Bireyler, bu belgeyi almaya hak kazandıklarında, ilgili iş yerine sahip oldukları, bilgi, beceri ve yetkinliği belirtebilirler. Ulusal Yeterlilikler yaygın öğrenmenin tanınmasına imkan vermektedir.. Böylece kişiler, iş açısından gelişimlerini, daha çeşitli yollarla sağlayabilmekte olup, aynı zamanda kariyer hareketliliğini desteklemiş olurlar.

İşverenler için avantajları ise, işverenler, aradıkları nitelikli iş gücüne daha kolay ve hızlı yoldan ulaşabilirler. İşin gerektirdiği becerilere sahip elemanlar ise iş gücünü artırmaktadır. Aynı zamanda zaman ve para kaybını engellemektedirler. İş gücü istihdamı yaygınlaştırıldığı sürece, tüketiciye sunulmuş olan ürünlerin kalitesi artar. Aynı zamanda hizmet kalitesinin de artmasını sağlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli meslek gruplarında çalışan işçilere, yeterlilik belgesi MYK tarafından zorunlu hale getirilmiştir. ARTUN BELGELENDİRME gibi bu belgeyi veren kurumlar (firmalar), aynı zamanda yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları olarak da bilinmektedir. Bir kurumun bu belgeyi verebilmesi için, İlgili meslekte Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından, yetkili kuruluş olarak onaylanmış olması gerekmektedir.

Bu kuruluşlar, sadece yetki kapsamındaki mesleklerde sınav uygularlar ve belgelendirme yapabilirler. Pek çok işçinin ihtiyaç duyduğu bu belge, çeşitli kurumlar tarafından sağlanabilmektedir. Bu belge genellikle tehlikeli görev ve işler için istenmektedir.

İşçi önce yapmak istediği işi seçmelidir, ardından bu mesleğe dair yeterlilik belgesi veren kuruma başvurmalıdır. Daha sonra bir kursa katılır, sınava girer ve ölçme ve değerlendirmesi eşit, adil ve güvenilir şartlarda yapılır. Her meslek grubu için yeterlilik belgesi veren kurumlar başkadır. Bu çeşitli kurumlar için bizim firmamızı tercih edebilirsiniz. Firmamız oldukça adil ve tarafsız bir hizmet sunmaktadır. Tercih ettiğinize pişman olmayacaksınız.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu ile bazı kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması için bir kanun tasarısı, TBMM’ye sunulmuştur. Meclis bu tasarıyı onaylamıştır. Böylelikle, yeterlilik belgesinin zorunluluğu kesinleşmiştir. Bu kanun ile artık bazı tehlike arz eden mesleklerde, yeterlilik belgesi olmayan işçiler kabul edilmeyecektir. Bazı iş ve meslek grupları gerçekten zorunludur. Bu zorunluluk önemlidir ve gereklidir, çünkü bazı meslekler gerçekten belli bir beceri, bilgi ve uzmanlık gerektirir. Aksi takdirde işçi için, o işi yapmak oldukça büyük tehlikelere yol açabilmektedir. Bu sebepten dolayı, yeterlilik belgesinin zorunlu hale gelmesi, işçinin güvenliği ve sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler

Yeterlilik belgesi için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylanmış firmamıza başvuru yapmanız sizin açınızdan son derece güvenli, sorunsuz ve kolay olacaktır. İşçiler için son derece kaliteli eğitim vermekteyiz. İşçilerin memnuniyeti, ihtiyacı olan eğitime, bilgiye ve beceriye sahip olabilmesi bizler açısından çok önemlidir. Başvuru sitemimiz sizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Firmamıza başvurduktan sonra sizlere en kaliteli eğitimi vermekteyiz. Sizin de düzenli katılımınızla, eğitiminiz bitip, ölçme ve değerlendirmelerimizi başarılı bir şekilde sonuçlandırdıktan sonra, taşınabilir cüzdan şeklinde Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı düzenleriz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Öncelikle, bireyin yeterlilik belgesi alacağı kurumu detaylı bir şekilde araştırması gerekmektedir. Belge almak istenen mesleğin, ulusal yeterliliğinin bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda en önemlisi belge alınacak kurumun Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşu olması gerekmektedir. İşçiler, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan bu kuruluşları, Mesleki Yeterlilik Kurumu İnternet sitesi üzerinde, yetkilendirilmiş kuruluşlar modülünden arama yaparak bulabilirler.

Uygun kuruluş bulunduktan sonra ise, işçi bu kuruma yeterlilik belgesi edinmek için başvuruda bulunmalıdır. Başvurusu onaylandıktan sonra işçi belli bir eğitimden geçer, sınavlara alınır ve en sonunda değerlendirmesi yapılmaktadır. Daha sonra eğitimini uygun ve başarılı bir şekilde tamamlayan işçilere yeterlilik belgesi verilir. Bu belgeden hariç bir de Europass Sertifika Eki bulunmaktadır. Europass Sertifika Eki; Mesleki eğitim ve öğretim sertifikasıdır. Yeterlilik belgesine sahip olanlara verilmektedir.

AB ülkeleri ve Europass’ı tanıyan ülkelerde kullanılmaktadır. Yeterlilik belgesine ilişkin detaylı bilgiler yer almaktadır. Ülke dışındaki işverenler için çok daha kolay anlaşılmasını sağlar. Yeterlilik belgesinde bulunan yeterlilik kurumlarına ilişkin, ortak öğrenme çıktılarını içeren bir belgedir. Yeterlilik belgesi sahipleri bu belgeye İnternet üzerinden ücretsiz ulaşabilir. Bu belge uluslararası kanunlara göre düzenlenmiştir. Son olarak bu belge kişiye özel düzenlenmemektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Yeterlilik belgesi, yalnızca Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından verilebilir. Aynı zamanda ulusal mesleki yeterlilik sistemine uygun olması gerekmektedir. Mesleki yeterliliği belgelendirilmiş bir personel ile mesleki yeterliliği belgelendirilmemiş bir personel arasında oldukça büyük farklar bulunmaktadır.

İşverenlerin niteliklerine tam olarak uygun ve iş hayatınızı kolaylaştıracak, nitelikli bir belge ve özellikle güvenilir ve tarafsız bir kuruluş olarak bizi tercih etmelisiniz. Kurumumuz Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşudur. Adaylarımız bizden oldukça memnundur, bununla birlikte başvurularınız çok kısa bir sürede onaylanır ve vakit kaybetmeden mesleki eğitiminize başlanabilir. Eğitimimiz de hızlı ve pratik olduğu gibi aynı zamanda sizler için kaliteli ve yeterlidir.

Fakat öncelikle hangi işte ve bu işte hangi pozisyonda çalışacağınızı bilmeliyiz. Bilindiği üzere, yeterlilik belgesi her meslek ve iş grubu için ayrı ayrı verilmektedir. Mesleki eğitiminiz de tabii ki yine yaptığınız işe göre olacaktır. Firmamıza başvuru işleminizi gerçekleştirirseniz, oldukça hızlı, pratik ve başarılı sonuçlar elde edeceksiniz. Bununla beraber iş hayatınızda da oldukça başarılı hedeflerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvurunuzu yaptıysanız ve başvurunuz onaylandıysa belli bir eğitime tabii tutuluyorsunuz. Bu eğitimden sonra sınava girip, gerekli ölçme ve değerlendirmeleriniz yapıldıysa yeterlilik belgesi sonuçlarını merakla beklemeye başlıyorsunuz. Belge açıklanma zamanı geldiğinde ise, Mesleki Yeterlilik Web Portalı veya E-Devlet’ten üzerinden belgenizin durumunu sorgulayabilirsiniz. Bu bölüm üzerindeki her türlü belgeye, sınava, soruşturmalara, sorulara yönelik işlemlerin irtibat noktası yalnızca Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarıdır.

https://www.turkiye.gov.tr/myk-mesleki-yeterlilik-belgesi-dogrulama

Adayların Dikkatine,
MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için girilen sınavların sonuçları, belge basım ve teşvikten yararlanma durumları bu sayfadan sorgulanabilmektedir. Bu bölüm üzerindeki verilere ilişkin talepler, sınavlara ilişkin işlemler, sorgulamalar ve sorular için irtibat noktası ilgili sınavı yapan Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşudur.

https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_belgelendirme&view=belgelendirme_islemleri&layout=aday_bilgi_sorgu

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Doğrulama

Bu hizmeti kullanarak, Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan alınan yeterlilik belgelerini doğrulayabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/myk-mesleki-yeterlilik-belgesi-dogrulama

Sisteme ilişkin herhangi bir şikayetiniz bulunursa eğer, T.C Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden veya kurumun Denetim Başkanlığı Dairesi’ne resmi yazı veya dilekçe gönderebilirsiniz. Bizim firmalarımızdan gönül rahatlığıyla bu belgeyi edinebilirsiniz. Şu ana kadar firmamızda mesleki eğitim alıp da yeterlilik belgesi alamayan neredeyse hiç yoktur. Bu sebeple bizi tercih etmelisiniz. Hiçbir işinizi aksatmayız, kaliteli ve güler yüzlü hizmetimiz sizleri oldukça tatmin edecektir. Eğitiminiz bitince kendinizi oldukça donanımlı ve sanki yeni bir hayata başlıyormuş gibi hissedeceksiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Sonuçları

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarından gerekli ve güvenli eğitim kursunu aldıktan sonra belli bir sınava tabii tutuluyorsunuz. Daha sonra bu sınav sonuçlarını öğrenmek için yine Mesleki Yeterlilik Kurumu Web Portalı ziyaret etmeniz gerekmektedir. Sizden talep edilen bilgilerinizi girerek hızlı ve kolay bir şekilde sınav sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Sonuçları için tıklayınız.

Sonucunuz başarılı ise, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşundan yeterlilik belgenizi vakit kaybetmeden elde edebilirsiniz. Ama sınavınız iyi sonuçlanmadıysa ya eğitimini aldığınız kuruluşta bir sorun vardır. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşu değildir. Aynı zamanda, sizden de kaynaklı olabilir. Eğitime düzenli katılmadıysanız veya gereken şeyleri zamanında ve uygun bir şekilde yerine getiremediyseniz de sınav sonuçlarınız maalesef beklediğiniz gibi gelmeyebilir. Bu sebeple en güvenilir firma olarak bizi tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Hem boşuna zaman kaybetmezsiniz, hem de belgenize ve işinize çabuk bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Güvenilir olmayan firmalara veya kaliteli eğitim vermeyen kuruluşlara göre iş hayatınıza çok önde başlarsınız.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Hangi Meslekler

Yeterlilik belgesi zorunluluğu gerektiren meslekler 2018 yılında Resmi Gazetede yayınlanmıştır ve yürürlüğe girmiştir. Söz konusu olan bu mesleklerde, yeterlilik belgesi olmayanlar çalıştırılmayacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler

Bu meslekler ise şunlardır; Ahşap kalıpçı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, alüminyum kaynakçısı, asansör bakım ve onarımcısı, asansör montajcısı, baca kontrol personeli, bacacı, baca montaj personeli, betonarme demircisi, betoncu, boyama operatörü, çelik kaynakçısı, doğal gaz altyapı yapım kontrol personeli, doğal gaz çelik boru kaynakçısı, doğal gaz işletme bakım operatörü, duvarcı, elektrik dağıtımı operatörü, elektrik pano montajcısı, endüstriyel boru montajcısı, inşaat boyacısı, inşaat işçisi, iplik eğirme operatörü, iskele kurulum elemanı, kaynak operatörü, işletme elektrik bakımcısı, köprülü vinç operatörü, liman kuru yük operasyon elemanı, liman operasyon planlamacısı.

Bunların dışında makine bakımcı, makine montajcısı, metal kesimci, metal levha işleme tezgah işçisi, metal sac işlemeci, ön iplik operatörü, ön terbiye operatörü, otomotiv boya onarımcısı, otomotiv boyacısı, otomotiv elektrikçisi, otomotiv gövde onarımcısı, otomotiv kaportacısı, otomotiv montajcısı, otomotiv ön düzencisi, otomotiv saç ve gövde kaynakçısı, panel kalıpçı, plastik enjeksiyon üretim elemanı, plastik kaynakçısı, plastik profil üretim operatörü, plastik şişirme film üretim operatörü, röle görevlisi, seramik karo kaplamacısı, sıvacı, tornacı, tren makinisti, tünel kalıpçı, orman üretim işçisi, orman yetiştirme ve bakım işçisi, gibi oldukça hayati tehlike barındıran ve yapılması için gerçekten detaylı bir eğitimden geçilmesi gereken mesleklerdir. Bizim firmamızın dört dörtlük bir eğitimi sayesinde tüm zorlu işlerin altından kusursuz bir şekilde kalkabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)

Mesleki yeterlilik standartları günümüzdeki meslekler için oldukça gerekli ve önemli bir ölçüttür. Bu sebepten dolayı özellikle bazı mesleklerde bu yeterliliği barındırmak zorunludur. Türkiye’de özellikle personellerde yeterlilik çok aranan bir kriterdir. Fakat mesleki yeterlilik sitemini uygulayanlar çok azdır. Mesleki yeterlilik sisteminin temelinde mesleklerin tanımlanması ve belli başlı standartların, niteliklerin oluşturulması yer almaktadır.

Mesleki Yeterlilik Kurumu, Bazı kuruluşları belgelendirme için yetkilendirmiştir. Bu kuruluşların, Mesleki Yeterlilik Kurumunun meslek standartlarına uygun olarak personelleri yetiştirmesi gerekmektedir. Mesleki yeterlilik de işçilerin işlerini başarılı şekilde yerine getirmeleri açısından çok gerekli ve önemlidir. Yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından doğru şekilde alınan eğitim ile mesleki yeterlilik belgesi sorunsuz bir şekilde edinilebilir.